Uinti
Vuoden 1968 kesäolympialaisissa Méxicossa uitiin yhteensä 29 uintimatkaa. Miehet kilpailivat 15:ssä ja naiset 14 lajissa. Uusia lajeja edellisiin olympialaisiin verrattuna olivat sekä miehillä että naisilla 200 metrin vapaauinti, 100 metrin rintauinti ja 200 metrin sekauinti. Lisäksi uusia lajeja olivat miehillä 100 metrin selkäuinti ja 100 metrin perhosuinti sekä naisilla 800 metrin vapaauinti, 200 metrin selkäuinti ja 200 metrin perhosuinti.
Laji:
Kultaa:
Hopeaa:
Pronssia:
100 m vapaauinti
Michael Wenden Australia
52,2 (ME)
Kenneth Walsh Yhdysvallat
52,8
Mark Spitz Yhdysvallat
53,0
200 m vapaauinti
Michael Wenden Australia
1.55,2
Don Schollander Yhdysvallat
1.55,8
John Nelson Yhdysvallat
1.58,1
400 m vapaauinti
Michael Burton Yhdysvallat
4.09,0
Ralph Hutton Kanada
4.11,7
Alain Mosconi Ranska
4.13,3
1500 m vapaauinti
Michael Burton Yhdysvallat
16.38,9
John Kinsella Yhdysvallat
16.57,3
Gregory Brough Australia
17.04,7
100 m selkäuinti
Roland Matthes Saksan demokraattinen tasavalta
58,7
Charles Hickcox Yhdysvallat
1.00,2
Ronald Mills Yhdysvallat
1.00,5
200 m selkäuinti
Roland Matthes Saksan demokraattinen tasavalta
2.09,6
Mitchel Ivey Yhdysvallat
2.10,6
Jack Horsley Yhdysvallat
2.10,9
100 m rintauinti
Donald McKenzie Yhdysvallat
1.07,7
Vladimir Kossinski Neuvostoliitto
1.08,0
Nikolai Pankin Neuvostoliitto
1.08,0
200 m rintauinti
Felipe Muñoz Meksiko
2.28,7
Vladimir Kossinski Neuvostoliitto
2.29,2
Brian Job Yhdysvallat
2.29,9
100 m perhosuinti
Douglas Russell Yhdysvallat
55,9
Mark Spitz Yhdysvallat
56,4
Ross Wales Yhdysvallat
57,2
200 m perhosuinti
Carl Robie Yhdysvallat
2.08,7
Martin Woodroffe Yhdistynyt kuningaskunta
2.09,0
John Ferris Yhdysvallat
2.09,3
200 m sekauinti
Charles Hickcox Yhdysvallat
2.12,0
Gregory Buckingham Yhdysvallat
2.13,0
John Ferris Yhdysvallat
2.13,3
400 m sekauinti
Charles Hickcox Yhdysvallat
4.48,4
Gary Hall Yhdysvallat
4.48,7
Michael Holthaus Länsi-Saksa
4.51,4
4 × 100 m vapaauintiviesti
Yhdysvallat Zachary Zorn Stephen Rerych Mark Spitz Kenneth Walsh
3.31,7 (ME)
Neuvostoliitto Semjon Belits-Geiman Viktor Mazanov Georgi Kulikov Leonid Iljitšev
3.34,2
Australia Gregory Rogers Robert Windle Robert Cusack Michael Wenden
3.34,7
4 × 200 m vapaauintiviesti
Yhdysvallat John Nelson Stephen Rerych Mark Spitz Don Schollander
7.52,3
Australia Gregory Rogers Graham White Robert Windle Michael Wenden
7.53,7
Neuvostoliitto Vladimir Bure Semjon Belits-Geiman Georgi Kulikov Leonid Iljitšev
8.01,6
4 × 100 m sekauintiviesti
Yhdysvallat Charles Hickcox Donald McKenzie Douglas Russell Kenneth Walsh
3.54,9 (ME)
Saksan demokraattinen tasavalta Roland Matthes Egon Henninger Horst-Günther Gregor Frank Wiegand
3.57,5
Neuvostoliitto Juri Gromak Vladimir Kossinski Vladimir Nemšilov Leonid Iljitšev
4.00,7
Laji:
Kultaa:
Hopeaa:
Pronssia:
100 m vapaauinti
Jan Henne Yhdysvallat
1.00,0
Susan Pedersen Yhdysvallat
1.00,3
Linda Gustavson Yhdysvallat
1.00,3
200 m vapaauinti
Debbie Meyer Yhdysvallat
2.10,5
Jan Henne Yhdysvallat
2.11,0
Jane Barkman Yhdysvallat
2.11,2
400 m vapaauinti
Debbie Meyer Yhdysvallat
4.31,8
Linda Gustavson Yhdysvallat
4.35,5
Karen Moras Australia
4.37,0
800 m vapaauinti
Debbie Meyer Yhdysvallat
9.24,0
Pamela Kruse Yhdysvallat
9.35,7
Maria Teresa Ramirez Meksiko
9.38,5
100 m selkäuinti
Kaye Hall Yhdysvallat
1.06,2 (ME)
Elaine Tanner Kanada
1.06,7
Jane Swagerty Yhdysvallat
1.08,1
200 m selkäuinti
Lillian Watson Yhdysvallat
2.24,8
Elaine Tanner Kanada
2.27,4
Kaye Hall Yhdysvallat
2.28,9
100 m rintauinti
Đurđica Bjedov Jugoslavia
1.15,8
Galina Prozumenštšikova Neuvostoliitto
1.15,9
Sharon Wichman Yhdysvallat
1.16,1
200 m rintauinti
Sharon Wichman Yhdysvallat
2.44,4
Ðurdica Bjedov Jugoslavia
2.46,4
Galina Prozumenštšikova Neuvostoliitto
2.47,0
100 m perhosuinti
Lynette McClements Australia
1.05,5
Ellie Daniel Yhdysvallat
1.05,8
Susan Shields Yhdysvallat
1.06,2
200 m perhosuinti
Ada Kok Alankomaat
2.24,7
Helga Lindner Saksan demokraattinen tasavalta
2.24,8
Ellie Daniel Yhdysvallat
2.25,9
200 m sekauinti
Claudia Kolb Yhdysvallat
2.24,7
Susan Pedersen Yhdysvallat
2.28,8
Jan Henne Yhdysvallat
2.31,4
400 m sekauinti
Claudia Kolb Yhdysvallat
5.08,5
Lynn Vidali Yhdysvallat
5.22,2
Sabine Steinbach Saksan demokraattinen tasavalta
5.25,3
4 × 100 m vapaauintiviesti
Yhdysvallat Jane Barkman Linda Gustavson Susan Pedersen Jan Henne
4.02,5
Saksan demokraattinen tasavalta Gabriele Wetzko Roswitha Krause Uta Schmuck Martina Grunert
4.05,7
Kanada Angela Coughlaw Marilyn Corson Elaine Tanner Marion Lay
4.07,2
4 × 100 m sekauintiviesti
Yhdysvallat Kaye Hall Catie Ball Ellie Daniel Susan Pedersen
4.28,3
Australia Lynette Watson Lynette McClements Judy Playfair Janet Steinbeck
4.30,0
Länsi-Saksa Angelika Kraus Uta Frommater Heike Hustede Heidemarie Reineck
4.36,4
Wallechinsky, David: The Complete Book of the Olympics , s. 428–488. , 1988. ISBN 0-14-010771-1 .