Luettelo esteratsastuksen maailmanmestaruuskilpailujen voittajista
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Luetteloon on koottu esteratsastuksen maailmanmestaruuskilpailujen voittajat sekä uudemmista kilpailuista myös muita mitalisteja.
Henkilökohtaiset kilpailut
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]1953
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Francisco Goyoaga (Espanja) / Quorum
1954
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Hans Günter Winkler (Länsi-Saksa) / Halla
1955
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Hans Günter Winkler (Länsi-Saksa) / Halla
1956
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Raimondo D’Inzeo (Italia) / Merano
1960
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Raimondo D’Inzeo (Italia) / Gowran Girl
1965
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Naiset
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Marion Coakes (Iso-Britannia) / Stroller
1966
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Pierre Jonquères d’Oriola (Ranska) / Pomone B
1970
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- David Broome (Iso-Britannia) / Beethoven
Naiset
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Janou Lefèbvre (Ranska) / Rocket
1974
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Hartwig Steenken (Länsi-Saksa) / Simona
Naiset
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Janou Tissot (Ranska) / Rocket
1978
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Gerd Wiltfang (Länsi-Saksa) / Roman
1982
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Norbert Koof (Länsi-Saksa) / Fire II
1986
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Gail Greenhough (Kanada) / Mr. T
1990
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Éric Navet (Ranska) / Malesan Quito de Baussy
1994
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Franke Sloothaak (Saksa) / Weihaiwej
1998
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Rodrigo Pessoa (Brasilia) 4 [1]
- Thierry Pomel (Ranska) 5 [1]
- Franke Sloothaak (Saksa) 8 [1]
2002
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Dermott Lennon (Irlanti) / Liscalgot 4 [2]
- Éric Navet (Ranska) / Dollar du Mûrier 8 [2]
- Peter Wylde (Yhdysvallat) / Fein Cera 12 [2]
2006
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Jos Lansink (Belgia) / Cavalor Cumano [3]
- Beezie Madden (Yhdysvallat) / Authentic [3]
- Meredith Michaels-Beerbaum (Saksa) / Shutterfly [3]
2010
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Philippe Le Jeune (Belgia) / Vido d'Arsouilles 0 [4]
- Abdullah Al Sharbatly (Saudi-Arabia) / Seldana di Campalto 8 [4]
- Eric Lamaze (Kanada) / Hickstead 9 [4]
2014
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Jeroen Dubbeldam (Alankomaat) / Zenith SFN 0 [5]
- Patrice Delaveau (Ranska) / Orient Express HDC 1 [5]
- Beezie Madden (Yhdysvallat) / Cortes 'C' 12 [5]
2018
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Simone Blum (Saksa) / DSP Alice 3,47 [6]
- Martine Fuchs (Sveitsi) / Clooney 6,68 [6]
- Steve Guerdat (Sveitsi) / Bianca 8,00 [6]
Joukkuekilpailut
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]1978
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Iso-Britannia
1982
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Ranska
1986
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Yhdysvallat
1990
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Ranska
1994
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Saksa
1998
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Saksa: Franke Sloothaak (San Patrignano Joly), Markus Beerbaum (Lady Weingard), Ludger Beerbaum (P.S. Priamos), Lars Nieberg (Loro Piana Esprit) 25,19 [1]
- Ranska 37,36 [1]
- Iso-Britannia 38,57 [1]
2002
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Ranska: Éric Levallois (Diamant de Semilly), Reynald Angot (Tlaloc M), Gilles Bertrán de Balanda (Crocus Graverie), Éric Navet (Dollar du Mûrier) 13,22 [2]
- Ruotsi 21,02 [2]
- Belgia 22,68 [2]
2006
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Alankomaat: Jeroen Dubbeldam (BMC Up and down), Piet Raymakers (Van Schijndel's Curtis), Albert Zoer (Okidoki), Gerco Schröder (Eurocommerce Berlin) 11,01 [3]
- Yhdysvallat 18,85 [3]
- Saksa 19,17 [3]
2010
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Saksa: Janne-Friederike Meyer (Lambrasco), Carsten-Otto Nagel (Corradina), Meredith Michaels-Beerbaum (Chekmate), Marcus Ehning (Plot Blue) 17,80 [4]
- Ranska 24,32 [4]
- Belgia 24,70 [4]
2014
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Alankomaat: Jeroen Dubbeldam (Zenith SFN), Gerco Schröder (Glock's London N.O.P.), Jur Vrieling (VDL Bubalu), Maikel van der Vleuten (VDL Groep Verdi TN N.O.P.) 12,83 [5]
- Ranska: Patrice Delaveau (Orient Express HDC), Pénélope Leprévost (Flora de Mariposa), Simon Delestre (Qlassic Bois Margot), Kevin Staut (Rêveur de Hurtebise HDC) 14,08 [5]
- Yhdysvallat: Beezie Madden (Cortes 'C'), Kent Farrington (Voyeur), McLain Ward (Rothchild), Lucy Davis (Barron) 16,72 [5]
2018
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Yhdysvallat: Devin Ryan (Eddie Blue), Adrienne Sternlicht (Cristalline), Laura Kraut (Zeremonie), McLain Ward (Clinta) 20,59 / 0 / 100,67 [6]
- Ruotsi 20,59 / 0 / 102,73 [6]
- Saksa 22,09 [6]
Lähteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- Pihlaja, Juhani: Urheilun käsikirja, s. 629. TietoSportti, 1994. ISBN 951-97170-0-5.
Viitteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- ↑ a b c d e f Siukonen, Markku: Urheilun vuosikirja 20, s. 264. Kustannus-Notariaatti Oy, 1999. ISBN 952-5106-09-8.
- ↑ a b c d e f Siukonen, Markku: Urheilun vuosikirja 24, s. 232–233. Kopijyvä Kustannus Oy, 2003. ISBN 952-5092-92-5.
- ↑ a b c d e f Siukonen, Markku: Urheilun vuosikirja 28, s. 272. Minerva Kustannus Oy, 2007. ISBN 978-952-492-013-1.
- ↑ a b c d e f Siukonen, Markku: Urheilun vuosikirja 32, s. 282. Minerva Kustannus Oy, 2011. ISBN 978-952-492-483-2.
- ↑ a b c d e f Tikander, Vesa: Urheilun vuosikirja 36, s. 271. Suomen Urheilumuseo, 2015. ISBN 978-952-6644-06-6.
- ↑ a b c d e f Tikander, Vesa: Urheilun vuosikirja 40, s. 284. Urheilumuseo, 2019. ISBN 978-952-6644-14-1.